TRZY KROKI
Nabycie własności
Pierwszy krok polega na nabyciu przez osoby, które posiadają spółdzielcze prawa do lokali własności zajmowanych lokali. W nieruchomości musi być ponad 50% udziałów właścicieli posiadających wyodrębnioną własność z nieruchomości spółdzielni Każda z osób, której przysługuje spółdzielcze prawo do lokalu wykonują tą czynność we własnym zakresie w ramach przysługujących jej indywidualnych uprawnień. Tylko poprzez nabycie własności do zajmowanego lokalu, można bowiem nabyć prawo do decydowania o losie nie tylko nabytego, ale i całej nieruchomości.
Większość udziałów w nieruchomości wspólnej jako odrębna własność
Drugim krokiem jest uzyskanie w wyniku wykupu lokali większości ,liczonej według wielkości posiadanych udziałów w nieruchomości wspólnej.
Odłączenie od spółdzielni mieszkaniowej
Należałoby skierować do zarządu wniosek o zwołanie zebrania z podpisami właścicieli posiadającymi łącznie 10 % udziałów w nieruchomości wspólnej , wówczas zarząd ma obowiązek zwołać zebranie. Przyjąć większością udziałów na zebraniu uchwałę że w zakresie praw i obowiązków oraz zarządu nieruchomościach stosuje się ustawę o własności lokali. Następnie odwołać zarząd spółdzielni i powołać własny z pośród właścicieli. Uchwałą właścicieli udzielić pełnomocnictwa zarządowi do podpisania umowy z zarządcą.
Niezbędna jest obecność notariusza który protokołuje to zebranie. Wszystkie lokale spółdzielni zostają wyodrębnione - Wspólnota powstaje z mocy prawa.