Najważniejsze kroki po zalaniu mieszkania

Najważniejsze kroki po zalaniu mieszkania

10 Aug 2015

W rozumieniu Kodeksu cywilnego (k.c.) naruszenie czyjeś własności poprzez zalanie jest czynem niedozwolonym- tzw. deliktem. Ogólna zasada przesądza, że rekompensata należna poszkodowanemu obciąża podmiot, który ponosi winę za powstanie szkody (par. 415k.c )

Dla poszkodowanego właściciela nieruchomości oznacza to, że przy dochodzeniu swojego roszczenia, oprócz wskazania samej szkody, musi on dodatkowo wykazać winę sprawcy zalania.

Jeśli takowa nie zostanie udowodniona, odszkodowanie się nie należy. Nie jest jednak tak, że wymagane jest celeowe, umyślne działanie winowajcy. Zwykle zaniedbanie także bywa  przyczyną szkody i w świetle prawa może zostać uznane za winę.

Oczywiście podstawowe znaczenie ma precyzyjne określenie wysokości szkody. W tym celu należy ustalić zakres powstałych zniszczeń i odpowiednio je udokumentować.

Oprócz dokumentacji zdjęciowej przydatne jest sporządzenie protokołu zniszczeń przy udziale prawdopodobnego  sprawcy zdarzenia, warto też by był przy tym przedstawiciel wspólnoty lub administrator. W niektórych przypadkach konieczne może okazać się wezwanie rzeczoznawcy, co jednak wiąże się zwykle z dodatkowym kosztem.

Jeśli wina nie zostanie udowodniona, towarzystwo ubezpieczeniowe odmówi wypłaty odszkodowania. Wówczas poszkodowany musi pokryć koszty remontu z własnych środków lub ze swojej polisy ( o ile taką ma ).

]]